Vatanni sevishni o‘rgatgan shoir
2022 - yil 16 - may kuni “Adiblar xiyobonida” O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston xalq shoiri Abdulla Oripov haykali qoshida “TIQXMMI” MTU “Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” fakulteti dekani boshchiligida professor-o‘qituvchilar hamda faol talabalari ishtirokida “Vatanni sevishni o‘rgatgan shoir” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbirga O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, “Turon” kutubxonasi mas’ul xodimi Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Davron Rajabov takli etildi. Tadbirni fakultet dekani kirish so‘zi bilan ochib berib, O‘zbekiston xalq shoiri A.Oripovning she’riyatida inson qadri va kamoli, vatanparvarlik xususiyatlarining ahamiyati to‘g‘risida hayotiy fikrlarini bildirib, o‘tib, A. Oripov she’rlaridan namunalar o‘qib berdilar. So‘zga chiqqan Davron Rajabov she’riyat olamida A.Oripovning tutgan o‘rni, shoirning jonkuyarligi, insoniy fazilatlari, yosh shoirlarga o‘zining ijobiy maslahatlarini ayamasdan to‘g‘ri yo‘l ko‘rsatganligi to‘g‘risida xotiralari bilan o‘rtoqlashdilar, o‘z ijod namunalarida yig‘ilganlarga she’rlar o‘qib berdi.
Universitetimiz “Kimyo” kafedrasi dotsenti A.Axmedov tomonidan A.Oripov ijodiga mansub bo‘lgan xalqimiz sevib eshitadigan ashulalar kuylandi. Fakultetimiz faol yoshlari shoir ijodidan she’rlardan yod olishib, ma’naviy tadbirga jo‘shqinlik bag‘ishladilar. Ma’rifiy tadbir ko‘taringki kayfiyatda o‘tdi.

Поэт, научивший любить Родину
16 мая 2022 года на "Adiblar xiyoboni" под руководством декана факультета ”Организация и управление водным хозяйством“ НИУ "ТИИИМСХ“ у памятника Героя Узбекистана, народного поэта Узбекистана Абдуллы Арипова состоялось духовно-просветительское мероприятие с участием профессорско-преподавательского состава и активных студентов на тему “Vatanni sevishni o‘rgatgan shoir”.
На мероприятии присутствовали члены Союза писателей Узбекистана, ответственный сотрудник библиотеки “Турон”, член Союза писателей Даврон Раджабов. Мероприятие открыл декан факультета, который высказал свое мнение о значении человеческого достоинства и патриотизма в поэзии народного поэта Узбекистана А. Арипова. Даврон Раджабов рассказал о роли А. Арипова в мире поэзии, энтузиазме поэта, человеческих качествах, его положительных советах молодым поэтам, поделился, прочитал свои стихи собравшимся.
Доцент кафедры «Химия» нашего университета А.Ахмедов исполнил любимые нашим народом песни, относящиеся к творчеству А. Арипова. Активисты нашего факультета выучила наизусть стихи из произведений поэта и дала импульс духовному мероприятию. Мероприятие прошло в хорошем настроении.